POTRZEBA SNU U NASTOLATKÓW
Sen to pokarm dla mózgu.
Podczas snu są realizowane ważne funkcje naszego ciała i następuje specyficzna aktywność mózgu. Pomijanie snu może być szkodliwe, a nawet śmiertelne szczególnie, jeśli wiąże się z wykonywaniem niebezpiecznego zawodu lub po prostu kierowaniem pojazdami.
Niewyspani wyglądamy źle, jesteśmy bardziej kapryśni i mało wydajni.
Senność może utrudniać nam kontakt z rodziną i przyjaciółmi, zaszkodzić wynikom testów egzaminacyjnych, szkodzić zabawie na boisku.
Pamiętajmy: mózg, który jest głodny snu, dostanie go, nawet jeśli się tego nie spodziewamy.
Senność i zasypianie za kierownicą jest przyczyną ponad 100 000 wypadków samochodowych każdego roku.
Sen jest niezbędny dla dobrego samopoczucia, jest tak ważny jak powietrze, którym oddychasz, woda, którą pijesz i jedzenie, które spożywasz.Może nawet pomóc lepiej jeść i wyglądać oraz radzić sobie ze stresem podczas dojrzewania.
Biologiczne wzorce snu zmieniają się w czasie w okresie dojrzewania - naturalne jest, że nastolatek nie może zasnąć przed 23:00.
Nasze dorastające pociechy potrzebują około 8-10 godzin snu każdej nocy, aby funkcjonować najlepiej.
Większość nastolatków śpi jednak za mało.
Amerykańskie badania wykazały, że 8,5 godziny regularnego snu zgłosiło tylko 15% pytanych uczniów. Nastolatki mają tendencję do nieregularnych długości snu w ciągu tygodnia - zazwyczaj chodzą późno spać w ciągu tygodnia roboczego i wcześnie wstają, aby w weekend wylegiwać się w łóżkach nawet do południa.
To zaburza ich naturalne zegary biologiczne i szkodzi ogólnej jakości snu.
Wielu nastolatków cierpi przy tym na uleczalne zaburzenia snu, takie jak narkolepsja, bezsenność, zespół niespokojnych nóg lub bezdech senny.
Jakie problemy pojawiają się u nastolatków w związku z zaburzeniami snu?
* Ograniczają zdolność do uczenia się, słuchania,
koncentrowania i rozwiązywania problemów. Mogą zapominać o ważnych informacjach, takich jak nazwiska, liczby, praca domowa lub randka ze specjalną osobą w twoim życiu!
* Brak snu może przyczynić się do trądziku i innych chorób skóry.
* Pojawiają się zachowania agresywne,nieprzewidywalne,
okazywane względem rodziny, przyjaciół, nauczycieli.
* Pojawia się potrzeba częstego dojadania słodyczy i potraw smażonych, które prowadzą do przybierania na wadze.
* Silniejsze jest działanie alkoholu, może pojawić się
uzależnienie od kofeiny i nikotyny.
* Istnieje większe ryzyko urazów podczas prac technicznych i uprawiania sportu.
Oczywiście są skuteczne środki pomagające w rozwiązaniu sennych problemów nastolatków:
* Przestrzeganie stałego harmonogramu dnia i nocy.
* Niech Twoje otoczenie sprzyja zasypianiu. Spraw, aby twój pokój był uśpiony. Staraj się unikać telewizora, komputera i telefonu na godzinę przed pójściem do łóżka. Zachowaj spokój, ciszę i ciemność. Jeśli potrzebujesz, zainstaluj zasłony lub żaluzje zaciemniające. Rano pozwól, aby twoje ciało obudziło się w jasnym świetle.
* Spożywanie produktów z kofeiną, napojów gazowanych,
słodyczy, palenie papierosów i napoje alkoholowe są wrogami zasypiania i snu.
Jedz kolację około 18, a potem unikaj dojadania.
* Nie zostawiaj swojej pracy domowej na ostatnią chwilę.
* Zapisuj w notatniku wszystkie rzeczy do zrobienia - odciążysz głowę i będziesz miał gotową listę działań na kolejne dni.

UNIKAJ NEGATYWNEGO MÓWIENIA O SOBIE
Negatywne myślenie o sobie często może wpływać na ciebie i innych wokół ciebie.
Istnieje wiele różnych typów negatywnego myślenia i możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że to robisz.
Przezwyciężenie i zmiana negatywnego myślenia o sobie to ważna część satysfakcjonującego życia.
Niektóre sposoby przezwyciężenia negatywnego myślenia to zastąpienie negatywnych myśli pozytywnymi wypowiedziami i poszukiwania profesjonalnej terapii poznawczo-behawioralnej.
Typowe typy negatywnego myślenia to:
👉 Powiększanie i minimalizacja - przywiązywanie większej wagi do negatywnych wydarzeń, ignorując pozytywne zdarzenia. Kiedy zaczynasz myśleć słowami: zawsze, nigdy, wszyscy, nikt, zaczynasz stosować nadmierne uogólniania. Jest to również nazywane myśleniem „wszystko albo nic”.
Przykładem tego może być: nikt mnie nie lubi, zawsze się tego boję, wszyscy na mnie krzyczą.
👉 Emocjonalne rozumowanie - wyciąganie wniosków na podstawie emocji i ignorowanie faktów.
👉 Pewność i niezmienność stwierdzeń - polega to na absolutności stwierdzeń typu „powinienem”. Wyrażenia zawierające „powinno” powodują, że myśliciel tworzy sztywne reguły dla siebie i innych, których należy przestrzegać bez elastyczności.
Przykładem tego jest: powinienem zawsze unikać mówienia o moich osobistych problemach z innymi. Albo wręcz: zawsze powinnam ubierać się na czarno.
👉 Etykietowanie i błędne etykietowanie - ciągłe stosowanie etykiet dla konkretnych ludzi (jednoznaczne ich szufladkowanie). Często etykiety są niedokładne lub negatywne, ponieważ najczęściej nie znasz wszystkich informacji i przylepiasz etykietę na bazie cząstkowej wiedzy. Przykładem może być: ona jest rozwiązła, ponieważ dużo flirtuje. Albo wręcz: musi być alkoholikiem, bo wypił przez ostatnią godzinę 3 szklanki piwa.
👉 Personalizacja win - obwinianie siebie za rzeczy, na które nie masz wpływu, powodując u siebie niepotrzebny stres. Może to być myśl, że to z twojej winy pociąg się spóźnił lub że to twoja wina, że twój nastoletni syn lubi sugestywną muzykę rap.
Przykładem tego może być: To przeze mnie moje dziecko jest teraz chore.
Jeśli znajdziesz się w pętli negatywnego myślenia, usiądź i zidentyfikuj swoje trzy mocne strony lub rzeczy, które robisz dobrze.
Na przykład możesz być dobrym słuchaczem, w dobrej formie fizycznej, dobrym dla zwierząt lub mieć interesujące hobby.
WYRABIAJ W SOBIE NAWYKI POZYTYWNEGO MYŚLENIA A ZOBACZYSZ JAK POZYTYWNE STANIE SIĘ TWOJE ŻYCIE 🍀

JEDZENIE POPRAWIAJĄCE PAMIĘĆ, NASTRÓJ I MOTYWACJĘ
Nie ma wątpliwości, że odpowiednia dieta ma duży wpływ na nasz mózg i jego funkcjonowanie.
Na jakich produktach najlepiej się skupić?
🔸Przewód pokarmowy to sieć złożona z około 100 milionów zakończeń nerwowych, zwana jelitowym układem nerwowym.
Ma ona bezpośredni wpływ na Twój nastrój i zachowanie, dlatego naukowcy często nazywają jelita "drugim mózgiem".
🔸Około 95% serotoniny odpowiedzialnej za dobry nastrój powstaje w jelitach, a jej niedobór może mieć bezpośredni wpływ na samopoczucie, czego skutkiem są objawy, takie jak zły nastrój, lęki i problemy ze snem.
🔸Warto więc zadbać o odpowiednie paliwo dla jelit, szczególnie jeśli ich pracy towarzyszą wzdęcia i gazy.
🔸Niezbędne jest zapewnienie zdrowej równowagi bakterii jelitowych; nie tylko ułatwia to optymalne trawienie, ale pomaga wspierać produkcję serotoniny.
🔸Upewnij się, że Twoja dieta jest bogata w błonnik, który promuje "przyjazne" bakterie, a także zapewnia zdrowe formowanie i łatwy ruch stolca.
Unikaj słodkich pokarmów i rafinowanych węglowodanów, które zwiększają poziom "nieprzyjaznych" bakterii.
Codzienna dawka zwykłego, naturalnego jogurtu jest solidnym źródłem pożytecznych bakterii.
Uważaj na tak zwane "probiotyczne" napoje jogurtowe lub jogurty owocowe, ponieważ mogą one zawierać dużo cukru, co z kolei bardziej szkodzi niż pomaga naszym jelitom.
🔸Najlepszym źródłem błonnika jest żywność pełnoziarnista i warzywa.
Szybkim i łatwym sposobem na zwiększenie spożycia błonnika jest zamiana wszystkich produktów na wersję "brązową": chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty.
Celuj w płatki zbożowe o wysokiej zawartości błonnika - zawierające około 5 g błonnika na porcję 50 g.
Upewnij się, że kanapka w porze lunchu zawiera dużo sałaty, do przekąsek wykorzystuj maksimum warzyw.
Dodaj też dodatkową porcję świeżych warzyw do swojego obiadu.
Jeśli nie masz motywacji i czujesz się ospały, być może potrzebujesz witamin z grupy B, ponieważ są one istotnymi ogniwami w łańcuchowej reakcji produkcji energii.
Odgrywają także istotną rolę w przekształcaniu składników odżywczych w serotoninę. Wszystkie witaminy z grupy B są ważne, ponieważ działają synergicznie, ukierunkowane na różne obszary.
Na przykład niedobór tiaminy (witaminy B1) może powodować zaburzenia emocjonalne, brak niacyny (witaminy B3) jest bezpośrednio związany z depresją, a niski poziom witaminy B12 może prowadzić do pogorszenia nastroju, drażliwości i słabej pamięci.
🔸Doskonałym źródłem wielu różnych witamin z grupy B są warzywa.
Należy jednak uważać, jak je gotować.
Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, więc ich cała dobroć może znaleźć się w wodzie z gotowania. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest gotowanie na parze, a zupy mogą pomóc w wychwytywaniu witamin z wywaru.
Witamina B12 występuje niemal wyłącznie w źródłach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby lub jaja, co jest istotnym wyzwaniem dla wegan.
Stres, alkohol, a nawet doustne pigułki antykoncepcyjne mogą wyczerpywać nasze zasoby witamin z grupy B, więc możesz potrzebować ich uzupełnienia.
Czujesz się zdenerwowany i niespokojny? Jesteś spięty, nerwowy, czując przy tym ból głowy? Masz sztywny kark i ramiona? Czujesz spowolnione trawienie?
🔸Sprawdź swój poziom magnezu.
Magnez reguluje układ nerwowy, a także odpowiada za skurcze i rozluźnienie mięśni, więc jego niedobór może wywoływać wiele objawów: od migreny, przez zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu, zaparcia, hamowanie perystaltyki, po niepożądane skurcze mięśni przesuwających stolec przez jelito.
Niski poziom magnezu może również powodować lęki i ataki paniki, a także hamować produkcję serotoniny.
🔸Co jest najlepszym źródłem magnezu?
Zielone warzywa liściaste,migdały, orzechy nerkowca, pestki dyni i rośliny strączkowe, a także pełnoziarnista żywność.
Jeśli znudzi Ci się spożywanie posiłków zielonych, możesz spróbować dodać do soku szpinakowego, jarmużu i/lub rzeżuchy trochę jabłka lub ananasa, by osłodzić i uatrakcyjnić jej smak.
Kolejnym świetnym sposobem na podniesienie poziomu magnezu jest wrzucenie do kąpieli kilku garści siarczanu magnezu, ponieważ wchłonie się ona w skórze, rozluźniając mięśnie i ułatwiając spokojny sen.
To idealny sposób na zakończenie stresującego dnia.
Jeśli poprzednia zima była dla Ciebie niemiłym zdrowotnie okresem, źródłem problemów może być niedobór witaminy D.
W ubiegłym roku bardzo nagłośniono szereg korzyści wynikających ze spożywania witaminy D.
Badania powiązały jej niedobór z szeregiem innych schorzeń, takich jak cukrzyca, gruźlica i stwardnienie rozsiane.
Coraz więcej badań potwierdza dodatkowo, że witamina D odgrywa kluczową rolę w zdrowiu psychicznym i może być związana z sezonowymi zaburzeniami nastroju.
🔸Podstawowym źródłem witaminy D jest światło słoneczne, ponieważ jest ona syntetyzowana przez organizm w wyniku ekspozycji na światło słoneczne. Warto więc korzystać jak najwięcej z letnich spacerów.
Dodatkowym wsparciem może być odpowiednia dieta. Najlepszym źródłem witaminy D są świeże ryby tłuste, takie jak łosoś lub sardynki.
Można ją również znaleźć w produktach mlecznych, żółtkach jaj, grzybach i podrobach, takich jak wątroba lub nerki.
Serotonina nie jest jedynym neuroprzekaźnikiem, który poprawia nastrój i wygania przygnębienie.
🔸Adrenalina, noradrenalina i dopamina - wszystkie mają w sobie czynnik dobrego samopoczucia i pomagają poprawić
motywację, koncentrację i pamięć, a także przyczyniają się do radzenia sobie ze stresem.
Niski poziom tych neuroprzekaźników może sprawić, że poczujesz się ospały, rozproszony i zdemotywowany.
🔸Organizm wykorzystuje aminokwasy, które znajdują się w produktach białkowych do generowania neuroprzekaźników, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że dieta zawiera odpowiednie ilości białka.
🔸Dobrej jakości białko powinno stanowić część każdego posiłku lub przekąski, o czym często zapominamy.
🔸Cennym źródłem białka są: mięso, ryby, jaja, soczewica, ciecierzyca, fasola, nabiał, orzechy quinoa i nasiona.
Nie zaniedbuj białka w porze śniadania, ponieważ pomoże to w obudzeniu mózgu.
Jajko to świetny sposób na rozpoczęcie dnia, ale trochę czasochłonny o poranku przed pracą. Spróbuj więc dodać łyżkę zmieszanych nasion, takich jak dynia, słonecznik i siemię lniane do porannych płatków zbożowych lub owsianki. Dostarczysz organizmowi cenną porcję białka.
Upewnij się, że spożywana w porze lunchu sałatka lub zupa zawierają dużo chudego mięsa, ryb, soczewicy lub fasoli, dzięki czemu połączysz działanie warzyw z dostarczeniem organizmowi białka.
Przekąską mogą być surowe migdały.
🔸Tyle powinno wystarczyć. 🙂🍀🍀🍀

WYNIKI BADAŃ DOTYCZĄCYCH ROZMARYNU I JEGO WPŁYWU NA FUNKCJE POZNAWCZE
Istnieje wiele teorii, które sugerują różne sposoby poprawy pamięci lub myślenia dzięki rozmarynowi.
Rozmaryn (nazwa naukowa: rosmarinus officinalis) to ziele z iglastymi liśćmi. Jest to roślina wieloletnia, co oznacza, że po zasadzeniu powinna rosnąć każdego roku, gdy jest jej wystarczająco ciepło w zimie. Pochodzi z Azji i basenu Morza Śródziemnego, ale rośnie także w Stanach Zjednoczonych.
Rozmaryn jest często używany jako przyprawa w jedzeniu (zupach, gulaszu, mięsie, kurczaku, rybach i innych potrawach śródziemnomorskich). Ma nieco gorzki smak.
Niektórzy ludzie również lubią pić herbatę doprawioną rozmarynem.
Rozmaryn stosuje się również jako zapach w perfumach oraz dodaje do szamponu, odżywek i mydeł.
❗W badaniu, w którym uczestniczyło 28 starszych osób, stwierdzono, że spożycie suchego proszku rozmarynowego w małej dawce, było związane ze znaczną poprawą szybkości funkcjonowania pamięci.
❗Również zapach rozmarynu może pozytywnie wpływać na tempo wykonywania zadań angażujących umysł, dotyczących przetwarzania wzrokowego i szeregowego przetwarzania czynności.
❗ Przy większym natężeniu aromatu rozmarynu zwiększyła się szybkość i dokładność wykonywanych zadań.
❗ Co ciekawe zapach rozmarynu poprawia również nastrój.
❗Wyniki badań, które zostały zaprezentowane na Konferencji
Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego, objęły również grupę 40 dzieci w wieku szkolnym, potwierdziły i u nich pozytywny wpływ zapachu rozmarynu na funkcje poznawcze i pamięciowe.
❗Kolejne badanie przeprowadzono z udziałem 53 uczniów w wieku od 13 do 15 lat.
Naukowcy odkryli, że ich pamięć obrazów i liczb poprawiła się, gdy w pokoju został rozpylany aromat rozmarynu.
Nie wiemy z całą pewnością, dlaczego rozmaryn przynosi korzyści naszym mózgom.
Jedną z teorii jest to, że ma on pewne właściwości przeciwutleniające.
Inne badani wskazują, że może obniżać poziom stresu, podnosząc nasze możliwości zapamiętywania.
Pamiętajmy zawsze, ze tylko suplementy o potwierdzonym naukowo działaniu mogą korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Ważne jest ich odpowiednie dawkowanie, dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb i konsekwencja w stosowaniu.
Ważne jest, aby testowanie pozytywnych własności suplementów skonsultować z lekarzem prowadzącym, gdyż możliwa jest niekorzystana interakcja z niektórymi lekami przyjmowanymi przez pacjentów.

JAK ZADBAĆ O ZDROWIE W OKRESACH DUŻEGO STRESU ?
Badania pokazują, że osoby z chorobami takimi jak choroby serca, choroby psychiczne lub inne choroby przewlekłe, są najbardziej narażone na negatywne skutki stresu, ale również zdrowi ludzie są zagrożeni.
Związek między stresem, a problemami związanymi z sercem został już szeroko zbadany.
Naukowcy twierdzą, że stres psychiczny zwiększa zapotrzebowanie organizmu na tlen poprzez podwyższenie ciśnienia krwi i częstości akcji serca.
Dla osób, które już cierpią na choroby serca,to dodatkowe obciążenie, które może zwiększyć ryzyko zawału serca,
udaru, a nawet śmierci.
Stres może również działać jako czynnik wyzwalający zawał serca lub udar mózgu u osób z niezdiagnozowaną chorobą serca!
Może wywołać niebezpieczne pęknięcia blaszki miażdżycowej (blaszka miażdżycowa to zmiana, która występuje w obrębie wewnętrznej błony w ścianie tętnic. Powstaje w przebiegu miażdżycy naczyń.
Jest złożona z masy lipidowej, w skład której wchodzi głównie LDL-tzw. zły cholesterol, komórek oraz włóknik)u ludzi, którzy mogą nie wiedzieć, że są we wczesnym stadium miażdżycy lub stwardnienia tętnic, a te pęknięcia mogą z kolei prowadzić do zdarzeń potencjalnie zagrażających życiu, takich jak zawał serca lub udar.
Oznacza to również, że każdy stan chorobowy, na który wpływa odpowiedź układu nerwowego, taki jak przewlekły ból, zespół jelita drażliwego, zaburzenia trawienia lub bóle głowy, prawdopodobnie pogłębią się w wyniku stresu, gdy i tak przemęczony system zostanie obciążony dodatkowym stresem.
Również każdy, kto cierpiał lub cierpi na chorobę psychiczną, depresję i lęk, jest narażony na pogorszenie objawów w czasie skrajnego stresu.
Nie musisz nawet chorować, by cierpieć z powodu stresu i fizycznie i psychicznie.
Stres może również sprawić, że zdrowi ludzie będą bardziej podatni na choroby, osłabiając układ odpornościowy i ułatwiając przeziębienie lub inne choroby zakaźne. Pewne elementy układu odpornościowego stają się mniej skuteczne w zwalczaniu chorób,zwłaszcza tych powodowanych przez wirusy, gdy są wystawione na stres przez dni lub tygodnie.
Nasze osobiste nastawienie odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu tej reakcji.
Główną zasadą jest to, że wpływ na układ odpornościowy ma nie to, co dzieje się w otoczeniu, ale nasze własne postrzeganie chorób i sytuacji.
Potwierdzone są wyniki badań, w których, osoby znajdując się w stanie zagrożenia lub dużego napięcia psychicznego miały wyraźnie osłabiony system immunologiczny.
Ludzie, którzy koncentrują się wyłącznie na negatywnych informacjach,z wyłączeniem pozytywnych impulsów, odczuwają więcej stresu tym samym ponoszą poważniejsze konsekwencje w swoim zdrowiu psychicznym i fizycznym.
Dlatego ważne jest, aby zachować zrównoważoną perspektywę wydarzeń odbywających się zarówno na świecie, jak i w najbliższym otoczeniu.
Aby złagodzić negatywne skutki stresu dla zdrowia, eksperci zalecają następujące wskazówki:
👉Próba utrzymania normalnej rutyny.
Trzymanie się harmonogramu może pomóc Ci poczuć większą kontrolę nad swoim życiem, nawet jeśli okoliczności wokół ciebie zmieniają się chaotycznie.
👉Nawiązuj i utrzymuj kontakty z przyjaciółmi, rodziną i powiernikami.
Utrzymanie silnej sieci wsparcia społecznego może działać jako bufor przeciwko stresowi.
👉 Znajdź czas na rzeczy, które lubisz, cokolwiek to jest, np. baw się z dziećmi lub zwierzętami, ćwicz, czytaj książki, itp.
👉Zrób sobie przerwę i trzymaj się z daleka od rzeczy, które Cię niepokoją w chwilach stresu.
Ogranicz kontakt z osobami lub rzeczami, które powodują stres, szczególnie przed snem.
👉Weź udział w działalności wolontariackiej.
Pomaganie innym w potrzebie może wzmocnić i Ciebie.
👉Dbaj o siebie.
Nie pozwól, aby stres wpływał na dietę, harmonogram snu lub nawyki ćwiczeń.Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które mogą sygnalizować, kiedy poziom stresu przekracza zdrowe granice.
Objawy przeciążenia stresowego obejmują:
🔸Zakłócenie nawyków spania,
🔸Zmiana apetytu lub diety,
🔸Zmiana nastroju, taka jak utrata optymizmu lub uczucie przytłoczenia,
🔸Niemożność znalezienia sposobu na ograniczenie stresu w perspektywie długoterminowej lub zobaczenia większego obrazu (out of the box),
🔸 Wzrost gniewu lub drażliwość
Jeśli cierpisz z powodu tych objawów, eksperci twierdzą, że ważne jest, aby dotrzeć do rodziny i przyjaciół, otworzyć się ze swoimi problemami.
Jeśli objawy będą się utrzymywać, należy zasięgnąć porady lekarza lub specjalisty psychologa lub psychiatry, potrafiącego pomagać w tego rodzaju problemach.
Terapie, które pomagają ludziom walczyć ze skutkami zdrowotnymi stresu, zwykle mają na celu albo zmianę czynników stresogennych
w otoczeniu, albo zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają i reagują na stres poprzez doradztwo, biologiczne sprzężenie zwrotne (biofeedback) i / lub leczenie farmakologiczne oraz odpowiednią suplementację.
Życzę Wam bezstresowego życia ...a jeśli już stres dopadł- to życzę umiejętności radzenia sobie z nim❗🍀🍀🍀
Z każdej opresji można znaleźć wyjście,pamiętajcie o tym - zawsze starajcie się przeskoczyć stres ❗🙂🍀🍀🍀

CZY ISTNIEJĄ RÓŻNE RODZAJE SZCZĘŚCIA ?
Pogoń za szczęściem jest jednym z naszych najczęstszych poszukiwań ale jest również celem nieuchwytnym. Doświadczenie"szczęścia" może przybierać różne formy i wynikać z różnorodnych zachowań i okoliczności życiowych.
Prowadzone na świecie badania mogą nam pomóc we wskazaniu konkretnych sposobów, dzięki którym możemy znaleźć lub rozwinąć różne formy szczęścia w naszym życiu.
🍀Radość
Uczucie radości wynika z zatracenia się w konkretnej, bieżącej chwili i doceniania tego, co masz. Radość jest ulotna, może się pojawić nagle i równie nagle zniknąć, szczególnie, jeśli spróbujesz za bardzo je analizować. Jeśli masz właściwą postawę życiową i perspektywę, stosunkowo łatwo znajdziesz radość w mnóstwie rzeczy. Najprostszym sposobem na jej znalezienie jest angażowanie się w działania, które zwykle dają tobie radość.
Radością może być wszystko, od uprawiania jogi poprzez jazdę na kolejkach w parkach rozrywki do słuchania ulubionej
muzyki. Ważne jest również wypróbowanie nowych rzeczy, aby znaleźć nowe ścieżki osiągania radości.
🍀Podniecenie
Choć może trwać dłużej niż radość, ten rodzaj emocji jest nadal dość ulotny - szybko się rozprasza i może zmienić się w znudzenie.Może też być czynnikiem motywującym. Podekscytowanie nową pracą może na przykład zmotywować cię do cięższej pracy, a podekscytowanie nową relacją może zmotywować cię do większego wysiłku w radzeniu sobie z
wyzwaniami. Podekscytowanie może również pomóc ci przetrwać nerwowe drżenie ciała. Jeśli powiesz sobie, że jesteś podekscytowany, a nie nerwowy, możesz skierować potencjalnie niekorzystną energię w bardziej
konstruktywną aktywność.
Podekscytowanie może również rozszerzyć pozytywne uczucia, które masz z konkretnego działania. Jeśli skupisz się na wzbudzonym uczuciu oczekiwania, przygotowywania i porządkowania, zabawa z wakacji może rozciągać się na wiele tygodni, zanim jeszcze wyjdziesz i po powrocie.
Podniecenie nie jest zbyt trudne do osiągnięcia, więc jest emocją łatwą do zrealizowania. Podejmuj nowe wyzwania. Miej listę kolejnych wyzwań. Pozwól sobie rozkoszować się oczekiwaniem, gdy pojawi się coś nowego, ważnego dla ciebie i zrealizuj to oczekiwanie, kiedy poczujesz, że dłużej już nie wytrzymasz.
🍀 Wdzięczność
Wdzięczność może zniknąć, jeśli aktywnie się na niej nie skupiasz, ale jest to także ważna forma szczęścia. Ci, którzy regularnie odczuwają wdzięczność, wydają się być szczęśliwsi i zdrowsi niż ci, którzy są mniej podatni na to uczucie.
Co więcej, wdzięczność jest bardzo prosta do kultywowania. Możesz po prostu mówić ważnym ludziom w swoim życiu, że ich doceniasz i robisz to często.
Wykazano, że kultywowanie uczucia wdzięczności zmniejsza skłonność do depresji.
Kiedy mówimy innym, że nam na nich zależy i kiedy oni odwzajemniają nasze słowa, nawet gdy jesteśmy pewni ich
odpowiedzi - działa na nas jak kompres. Wdzięczność jest uczuciem, które lubi o sobie ciągle przypominać.
🍀 Duma
Podczas, gdy słowo duma może mieć negatywne konotacje, kojarząc się np. z arogancją, uczucie dumy z twoich osiągnięć może być formą wdzięczności skierowaną do wewnątrz i jest wielką formą szczęścia, na którą możesz sobie pozwolić. Możesz być dumny ze swojej pracy i rodziny, z domu, siebie i wszystkiego, w co wkładasz wysiłek, troskę i uczucia.
Możesz kultywować zdrowe poczucie dumy, włączając osobiste osiągnięcia do "listy wdzięczności" lub przygotowując listę "zwycięstw" na koniec każdego dnia.
To nie jest to samo, co chwalenie się - nie mówisz, że jesteś lepszy od innych z powodu twoich osiągnięć, ale że jesteś lepszą formą siebie i doceniasz ten fakt.
To nie jest ten rodzaj dumy, kiedy gardzisz innymi, lecz kiedy stajesz się rodzajem pozytywnego przewodnika dla innych ludzi i zaczynasz rzeczywiście troszczyć się o nich. Dbasz o innych ludzi z miłością, jak troskliwy ojciec wobec swoich dzieci.
🍀 Optymizm
Badania łączą optymizm z lepszymi rezultatami w życiu. Optymiści koncentrują się na możliwościach i dzięki temu osiągają synergię wdzięczności i dumy. Są wdzięczni za wszystkie możliwości, jakie daje im życie, dumni ze swoich zdolności do wykorzystania tych zasobów oraz mają silną wiarę w siebie i dużą zdolność do podejmowania prób
osiągnięcia dowolnych celów, do których dążą.
Optymiści, gdy spotykają się z rozczarowaniem, dążą do jego
zminimalizowania. Wskazują, w jaki sposób mogą coś zrobić lepiej następnym razem i zdają sobie sprawę z czynników, które doprowadziły do negatywnych rezultatów. Kiedy im się uda, kiedy dają radę, przyjmują to jako znak dalszych sukcesów w przyszłości. Optymizm wydaje
się być bardziej ogólnym sposobem bycia, więc jest mniej ulotny niż inne formy szczęścia.
🍀 Zadowolenie
Zadowolenie oznacza bycie ukontentowanym z tego, co masz. Ci, którzy są zadowoleni, są mniej rozczarowani wadami życia i cieszą się z tych rzeczy, które już mają i z tego co już osiągnęli. Ludzie starają się poczuć tę formę szczęścia, jako z uczucia, że wspiąłeś się wysoko i zasłużyłeś, by cieszyć się na grodami (korzyściami), które przychodzą z poniesionego wysiłku. Podziwianie swoich osiągnięć i wszystko tego, co masz, może przynieść zadowolenie, więc skupienie się na tym, co masz, jest świetnym sposobem na pozostanie w spokoju ducha z tego co osiągnąłeś.
🍀 Miłość
Miłość i szczęście są czasami wymieniane w ten sposób, że miłość jest nieskończonym źródłem szczęścia, a samo szczęście jest formą miłości. Jednocześnie obydwa są niezbędne do życia. Prawdziwa miłość jest bardzo trudna do osiągnięcia, ale w rzeczywistości różne rodzaje miłości można znaleźć wszędzie wokół siebie. Rodzina, przyjaciele, romantyczni partnerzy, a nawet domowe zwierzęta mogą być źródłem miłości, a skupienie się na tych wszystkich relacjach może znacznie wzbogacić twoje życie. Jest to forma
szczęścia, która może mieć nieograniczoną podaż. Nawet jeśli
stresujące, toksyczne związki mogą nas pozbawić szczęścia, to zdrowe i wzajemnie wspierające się związki mogą przynieść wspaniałe i trwałe szczęście.
Skupiając się na rozwoju umiejętności związanych z relacjami, świadomym spędzaniu czasu z bliskimi i na innych osobami, na których nam zależy oraz należyte kultywowanie tych związków może pomóc ci utrzymać na stałe tę formę szczęścia w twoim życiu.
